Uždaryti langą

Paskelbti informaciją

Informaciją į žinyną, bei nuomonių kaleidoskopą galite pateikti el. paštu info@infopamarys.lt arba užpildę žemiau pateiktą formą.
Publikacija skirta:
Antraštė/pavadinimas:
Nuotrauka:
Jūsų vardas:
El. paštas:
- internetinė Šilutės enciklopedija
2024-07-20 15:40
Filtruokite pagal abėcėlę:
Paskelbti informaciją

Pirmas blynas


Pirmasis blynas gražiai apkepęs, bet su senų riebalų kvapu. (Straipsnis publikuotas "Pamaryje, 2015-07-31)

Naujoji Šilutės savivaldybės taryba pradėjo darbą. Liepos 23 d. įvyko pirmasis posėdis: prisiekė Tarybos nariai, buvo atleistas ir vėl išrinktas Administracijos direktorius, išrinktas mero pavaduotojas, oficialiai paskelbta valdančioji dauguma. Šilutės savivaldos bendruomenė gali lengviau atsidusti, o turintys reikalų jau gali planuoti pas ką ir su kokiu prašymu eiti, galvoti kaip paprašyti.

Naujos kadencijos Savivaldybės tarybos veikla pradėta šventiškai. Tikiuosi, kad šventinė dalis buvo graži, nes vyko H. Šojaus dvare, su muzika ir vedančiuoju. Ir galėčiau apie tai nebekalbėti, nes visos rajono žiniasklaidos priemonės apie tai jau pranešė („Naujoji Šilutės rajono savivaldybės taryba pradeda darbą“, Pamarys, 2015-07-24, Nr. 56), tačiau turiu porą pastabų.

Pirmoji: posėdis ar renginys? Iš karto pasakau, kad ši pastaba nei kiek nesumenkina šventę rengusių žmonių gražių ketinimų kurti naujas tradicijas ir gero darbo. Ir dar prašau nepykti, jeigu kažką apie renginį pasakysiu netiksliai, nes vadovaujuosi tuo, kas paskelbta spaudoje, o tiesiogiai pamatyti nebuvo galimybės. Va čia ir slypi pastabos esmė.

Vietos savivaldos įstatymas skelbia, kad „Kai yra techninės galimybės, savivaldybės tarybos nustatyta tvarka jos posėdžiai transliuojami savivaldybės interneto svetainėje.“ Šilutės savivaldybės tarybos posėdžių salėje yra įdiegta tam reikalinga įranga, tačiau pirmasis posėdis prasidėjo ir priesaikos buvo priimamos kitoje vietoje. Kodėl? Sutinku su visais argumentais, kuriuos kažkas pateiks, kad priesaikos davimas dar nėra darbas, kad buvo padaryta kuo gražiau ir iškilmingiau. Bet manau, kad ne viskas yra gerai.

Tarybos narių priesaika yra pirmojo posėdžio sudėtinė dalis, o pirmasis posėdis Vietos savivaldos įstatyme yra pakankamai detaliai reglamentuotas. Kažkas sakys, kad Tarybos narių priesaikos netransliavimas internete yra tik formalus procedūrinis pažeidimas, niekas lyg ir nenukentėjo. Tačiau kai vairuotojas nesustoja prieš pėsčiųjų perėją arba prie kelio ženklo „STOP“, dažniausiai irgi niekas nenukenčia, bet ar policijos pareigūnus tai įtikina, kad pažeidimo nebuvo, kad jis mažareikšmis? Šiuo atveju skirtumas tik toks, kad nelabai aišku, kas yra tas policininkas, kuris turėjo pasakyti, kad netransliuoti pirmojo posėdžio pirmos dalies negalima.

Pagalvokime: o koks buvo Lietuvos valdžios atstovų tikslas, kai Vietos savivaldos įstatyme atsirado nuostata, sakanti, kad posėdžius reikia transliuoti, ir po to skyrus Europinių pinigėlių tokiai įrangai? Visi sutiksime, kad didžiausias tikslas – viešumas. Ar naujai išrinktų Tarybos narių priesaika yra toks nereikšmingas faktas, kad jis nevertas viešumo? Ar graži ir iškilminga procedūra yra reikalinga pati sau ar visuomenei? Manau, kad viešumas nukentėjo.

Pirmojo posėdžio eiga sukelia ir daugiau klausimų. Kodėl ten kalbėjo „renginio vedėjas Marijus Budraitis“? Gerbiu Marių ir suprantu, kad jį pakvietė ir jis vedė renginį, bet Vietos savivaldos įstatymas sako labai aiškiai, kad kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenimis leidžiama kalbėti, kai svarstomas klausimas yra su jais susijęs. Ar M. Budraitis su Tarybos narių priesaika susijęs labiau negu koks Petras arba Zita iš Vilkomedžio kaimo?

Kad nebūtų tik sausa kritika, tai pasakysiu: jei jau sugalvojome padaryti gražiai ir iškilmingai, tai posėdžio vietą reikėjo keisti taip, kad viešumo būtų dar daugiau negu transliacija internetu. O dabar pagal informaciją spaudoje susidaro įspūdis, kad Tarybos narių priesaika vyko kaip renginys, bet kad žiūrovų buvo mažai, nes „nedidukėje patalpoje visi žmonės netilpo“. Bet jeigu tai renginys, o ne posėdis, gal ir priesaika nesiskaito, nes Tarybos nariai turi prisiekti „Pirmajame išrinktos naujos savivaldybės tarybos posėdyje“?

Nuo Senovės Romos laikų žinomas posakis „duonos ir žaidimų“. Duonos (šokoladukų, tulpių ir kitais pavidalais) davė prieš rinkimus. Dabar prasideda žaidimai. Įtarimus dėl žaidimų padidina ir tai, kad po pertraukos posėdžiaujant Savivaldybės didžiojoje salėje neveikė elektroninė Tarybos narių registracijos ir balsavimo sistema, vaizdo įraše girdisi tik mero balsas, o kitų Tarybos narių mikrofonai veikė neaišku kaip. Ar šilutiškiams užtenka tokio viešumo, parodys laikas. Gali nutikti, kad svarstant kitus, šilutiškiams svarbius klausimus, posėdžio transliacijos internetu visai užstrigs.

Antroji pastaba – apie opoziciją. Tiksliau, apie Tarybos narius, kurie nėra naujos valdančiosios daugumos nariai. Aš manau, kad tikra opozicija turėtų nesutikti su bet kokiais, nors ir formaliais, pažeidimais. Kitaip tai nebus opozicija, o tik gražių renginių ir žaidimų sudėtinė dalis. Trys valdančiojoje daugumoje nedalyvaujančios partijos (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) ir Lietuvos respublikos liberalų sąjūdis) dar prieš rinkimus kalbėjo apie bendrą rinkimų kampaniją, bet nesusitarė. Ir dabar dar nesusitarė, nepasiskelbė opozicija, nesuformavo frakcijų. Tai laikinos smulkmenos, bet kyla abejonių dėl opozicijos veikos efektyvumo.

Paskutinis pavyzdys yra minėtų partijų skundas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimo panaikinimo. Apie šį teismą rajono žiniasklaida taip pat jau rašė, todėl tik priminsiu, kad VRK panaikino trijų Partijos tvarka ir teisingumas kandidatų pirmumo balsus ir pašalino juos iš kandidatų sąrašų (Gintaras Bružas, Darius Soščeka, Gintautas Vismantas). Skundą pateikė penki opozicijoje likusių partijų atstovai, kurie prašė „atšaukti visą partijos Tvarka ir teisingumas kandidatų sąrašą“, t.y., panaikinti visus šios partijos gautus mandatus Šilutės savivaldybės taryboje. Atidžiai perskaičiau LVAT sprendimą. Detalus šio sprendimo aptarimas būtų ilgas ir ne visiems įdomus, bet išvados yra įdomios.

Bene rimčiausia yra ta, kad galimybė pakeisti rinkimų rezultatus buvo. Pasirodo, skundą pasirašę asmenys neturėjo teisės to daryti. Teismas konstatavo, kad skunde nurodytas VRK sprendimas, nepažeidė jokių skundą pasirašiusių asmenų teisių, todėl „pareiškėjų skundas dėl to atmestinas kaip nepagrįstas“. Skundą turėjo pasirašyti ne partijų lyderiai, kurie pateko į Savivaldybės tarybą, o kandidatų sąraše po jų likę asmenys, nes jie turėjo galimybę patekti į Tarybą, tačiau neteisėti G. Bružo, D. Soščekos ir G. Vismanto veiksmai galimai jiems sutrukdė. Ir kita „smulkmena“ yra ta, kad pareiškėjai nepateikė jokių įrodymų. O kas sutrukdė skundo rengėjams atlikti paprastus skaičiavimus? Oficialiai Partijos Tvarka ir teisingumas kandidatai gavo 3149 balsus, o už tris minėtus kandidatus kartu buvo atiduoti 1188 balsai. Tai jeigu atimsime tuos balsus, liks tik 1961 balsas, ir tai tik truputį daugiau negu 1909 balsai, kuriuos gavo konservatoriai. Vadinasi, yra realus pagrindas įrodinėti, kad perskaičiavus mandatus į Tarybą galėtų patekti kiti asmenys, kurie nepateko.

Galima būtų vardinti ir kitas skundo klaidas, pvz., netiksliai nurodomi Rinkimų komisijos sprendimai, tačiau dabar ne apie tai. Aš norėjau pasakyti, kad jeigu opozicija Savivaldybės taryboje dirbs taip neatidžiai ir nevieningai, kaip dirbo rinkimų metu ir iki pirmojo posėdžio, tai realiai opozicijos nebus.

Pabaigai. Galima būtų viso to ir nerašyti. Tačiau ditirambus giedoti dažniausiai mes visi greiti. Bet dabartinėje Savivaldybės taryboje yra daug Tarybos narių, kurie rinkimų metu kalbėjo apie atsinaujinimą, naujovišką darbą. Gyventojai savo komentarais ir pokalbiuose susitikimų metu taip pat reiškė nepasitenkinimą viešumo stoka. Tai ir parašiau, kad visi turėtume galimybę pamąstyti ir daryti dar geriau. Kad Šilutėje mus visiems, nepriklausomai nuo partinių ryšių, gyventi būtų gera. Viešumas ir stipri opozicija prie to gali tik prisidėti.

Pirmasis Savivaldybės tarybos blynas tikrai nepridegęs. Gražiai apskudęs, viliojantis. Tik šioks toks senų riebalų kvapas nuo jo sklinda. Kai alkanas: suvalgai ir apsilaižai, nes apie sveikatą dažniausiai pradedi galvoti kai jos nebelieka.

Su pagarba.                                                                                                                                  Jonas Jaunius

Pamario skaitytojų komentarai

Į dešimtuką, Jonai! (rugpjūčio 3 d. 17:49)
Konstatacija – nepaneigiama. Naujoji rajono taryba, vadovaujama Tvarkos ir teisingumo partijos statytinio Vytauto Laurinaičio, į tvarką ir teisingumą bei Savivaldos įstatymą spjovė nuo pirmojo tarybos posėdžio. Surengė narcistinį, grožėjimosi pačiais savimi saviveiklinį šou dvare pagal Budraičio stilių, o protestuoti nebuvo kam – visiems išrinktiesiems susireikšminimas (pasijusti dvarponiu) buvo svarbiau.
Apgailėtina, gūdu, nes po klounadinės pradžios seks vyksmas tuo pačiu pompastikos turiniu. Teisinėje valstybėje-savivaldos savivalė.

Juras (rugpjūčio 7 d. 18:09)
Liūdna, bet ir naujai išrinkta taryba beviltiška. Tie patys nusibodę veidai, kuriems privatus jų pasipelnymas šilutiškių sąskaita užgožia rinkiminius pažadus ir priesaiką.

Stasys  (rugpjūčio 8 d. 09:02)
Patarimas A.Jakui: p. Arvydai, parašykit kam nors skunda , nu negalima gi šitaip.

 

 

Informacija atnaujinta: 2015-08-18 01:31:14

Straipsnio komentaraiRedakcija pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaiką, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms.
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!