Uždaryti langą

Paskelbti informaciją

Informaciją į žinyną, bei nuomonių kaleidoskopą galite pateikti el. paštu info@infopamarys.lt arba užpildę žemiau pateiktą formą.
Publikacija skirta:
Antraštė/pavadinimas:
Nuotrauka:
Jūsų vardas:
El. paštas:
- internetinė Šilutės enciklopedija
2024-05-25 10:24
Filtruokite pagal abėcėlę:
Paskelbti informaciją

Červinskas Algirdas

Červinskas Algirdas

PRO MEMORIA
Algirdas Juozas Červinskas

(g. 1925-08-29, Šiauliai – m. 2016-06-28, Šilutė)

Birželio 28 dieną, eidamas 91-uosius metus, mirė didelis savo šalies patriotas, mokytojas, kraštotyrininkas, visuomenės ir politikos veikėjas, Šilutės garbės pilietis Algirdas Juozas Červinskas.


Mokytojo Algirdo įtaka sveikai gyvensenai, aukojimuisi dėl kitų, kolekcionavimui buvo didžiulė. Šio žmogaus pavyzdys buvo lemtingas daugeliui jo mokinių ir juo labiau auklėtinių. <....> Tokių žmonių, atėjusių į Lietuvos laisvę per jaunystės kovą, tremtį, pasiaukojimą ugdant būsimuosius Tėvynės patriotus, vedusius paskui save minias Atgimimo metais, biografijas valstybės istorikai turėtų aprašyti pirmiausiai. Tai mūsų didvyriai, legendos, apie kuriuos turi žinoti augančioji karta.“ (Iš knygos „Mokytojas Algirdas“)

1925 metų rugpjūčio 9 dieną Šiauliuose gimusį mokytoją likimas po ilgų klajonių atvedė į Šilutės rajoną, o vėliau į pačią Šilutę. Tai buvo nelengvas kelias, kurį einant teko pereiti nemažą išbandymų. Tačiau kad ir kokie jie buvo – tai nepalaužė jo tikėjimo, kad Tėvynė kada nors vis tik nebus valdoma atėjūnų. Tą tikėjimą ir meilę Lietuvai jis subtiliai skiepijo savo mokiniams.

1944 metais baigė Šiaulių berniukų gimnaziją. Vėliau įstojo į generolo Povilo Plechavičiaus organizuotą karo mokyklą, iš kurios teko bėgti. Artėjant sovietinei kariuomenei, traukėsi su ginkluotais būriais į Žemaitiją. 1944 m. liepos mėn. įstojo į Tėvynės apsaugos rinktinę, liepos-spalio mėn. buvo jos karys. Dalyvavo kautynėse prie Sedos, Barstyčių. Kaip 1-ojo lietuviško pulko karys su kitais pasitraukė į Vokietiją. 1945 m. gegužės 9 d. pateko į nelaisvę. Iki 1947 metų gyveno tremtyje Uchtoje (Komijoje).
Grįžęs iš tremties, nuo 1947 m. rugsėjo 1-osios dirbo pedagoginį darbą Pakruojo rajone. 1953 m. baigė Šiaulių mokytojų institutą, nuo 1957 m. dirbo Šilutės rajono mokyklose: dėstė istoriją ir fizinį lavinimą. 1958-1959 buvo Švietimo skyriaus vedėjas. 1970 m. baigė Vilniaus pedagoginį institutą. Mokytoju Algirdas Červinskas dirbo 43 metus.
1962 02 04 kartu su Z. Steponavičiumi suburia bendraminčius ir Šilutėje įkuriamas kolekcininkų ratelis (vėliau - Filatelistų sąjungos Šilutės skyrius). 1973 04 03 įkūrė Šilutės 1-osios vid. mokyklos muziejų, kuriam daug metų vadovavo.

Algirdo Červinsko veikla buvo labai įvairi, platus interesų ir pomėgių ratas. Tai pedagogas, apie kuriuos sakoma: mokytojas iš prigimties. Jis niekada neapsiribojo dalykine, profesine veikla. Jo pavyzdys buvo lemtingas daugeliui jo mokinių ir juo labiau auklėtinių. Mokytoją dažnai lankė jo buvę mokiniai, o auklėjimo bei atsidavimo vaisius - buvusio auklėtinio Aurelijaus Noruševičiaus knyga „Mokytojas Algirdas" (2010 m.). Ši knyga, yra pirmas žingsnis bandant parodyti mokytojo Algirdo Červinsko fenomeną Šilutėje. Mokytojas domėjos Lietuvos istorija, tyrinėjo kraštą, kuriame gyveno. Parašė ir tuo metu publikavo ne vieną straipsnį kraštotyros, istorijos temomis. Parengė keletą kraštotyros darbų. Buvo vienas aktyviausių Lietuvos kraštotyros draugijos, Šilutės skyriaus narių. Norėdamas išsaugoti kiek galima daugiau Šilutės krašto etnografinių, istorinių eksponatų, inicijavo ir įkūrė vieną pirmųjų mokyklos muziejų Šilutės rajone. Galima teigti, kad mokytojo dėka didelė dalis etnografinių eksponatų buvo išsaugota.

1988 metais Mokytojas A. J. Červinskas aktyviai įsijungė į Lietuvos Sąjūdžio veiklą ir viską darė, kad šalis būtų laisva. 1992-1999 buvo LPS Šilutės skyriaus tarybis pirmininkas. Tad labai džiaugėsi 1990 metai atkurta Lietuvos nepriklausomybe ir tikėjo, kad visų mūsų laukia, kad ir nelengvas, tačiau savas ir prasmingas gyvenimo kelias.
Iki paskutinių savo gyvenimo dienų jis sekė šalies ir pasaulio politinius ir kultūrinius įvykius ir labai džiaugėsi pasiekimais bei liūdėjo, jei kas nesisekdavo.

2016 m. vasario mėnesį Algirdui Červinskui suteiktas Šilutės miesto garbės piliečio vardas.

Mokytojas A. J. Červinskas šilutiškių akyse visuomet išliks pavyzdys žmogaus, kuris visą gyvenimą tikėjo šviesia ateitimi, to siekė pats ir skatino tuo tikėti kitus.

Šaltiniai:
1. https://www.silute.lt/index.php?-2054513565.
2. https://www.silaineskrastas.lt/gyvenimas/mire-silutes-garbes-pilietis/
3. http://www.pamarys.lt/publ/Garbes_pil/Apie_AJCervinska.pdf - Plačiau.
4. Mokytojas Algirdas/ Tėvynės pažinimo draugija. Sudarytojas Naruševičius Aurelijus. – Kaunas: Kalendorius, 2010. – 128 p., il. – ISBN 978-9955-746-54-6.
5. Žinynas.
6. Foto: iš „Šilainės sodo“ ir „Šilokarčemos“.

Informacija atnaujinta: 2016-07-15 15:32:00

Straipsnio komentaraiRedakcija pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaiką, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms.
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!