Uždaryti langą

Paskelbti informaciją

Informaciją į žinyną, bei nuomonių kaleidoskopą galite pateikti el. paštu info@infopamarys.lt arba užpildę žemiau pateiktą formą.
Publikacija skirta:
Antraštė/pavadinimas:
Nuotrauka:
Jūsų vardas:
El. paštas:
- internetinė Šilutės enciklopedija
2024-09-18 21:53
Filtruokite pagal abėcėlę:
Paskelbti informaciją

Krepšinis

Krepšinis

Prieš II pas. karą krepšinis Šilutėje nebuvo populiarus. Šilutiškiai rungtyniavo Šiaulių apygardos pirmenybėse, vykdavo rungtyniauti į Tauragę, Raseinius, kt. Geriausi krepšininkai – K. Balčiauskas–Balčius, V. Klosas, A. Genatis ir kt. [Žinynas], (kiti šaltiniai?).

Kaip nurodo Šilutės laikraštis „Šilutės tiesa“, po karo krepšinis žaistas lauko aikštelėse arba Šilutės sporto salėje (kuri?), bet panašu, kad daugelis varžybų buvo organizuojamos propagandiniais tikslais, nes dažnai tarpusavyje rungdavosi tos pačios komandos. Jau 1947 vasario mėn. salėje įvyko krepšinio turnyras, kuriame dalyvavo LSD „Žalgiris“, Šilutės gimnazijos I-oji ir II-oji komandos (mokytojų ir gimnazistų). „Žalgiris“ laimėjo 37:14 ir 45:12. Ruošdamasi Žemaitijos krepšinio turnyrui „Žalgirio“ komanda kovo mėn. žaidė draugiškas varžybas su Klaipėdos mokytojų instituto krepšininkais ir laimėjo 24:20. Sporto šventėje gegužės 9 dieną Šilutės g-jos vaikinai laimėjo prieš Švėkšnos g-ją (23:14), merginos (12:3), „Žalgiris“ nugalėjo Švėkšnos vyrus (23:14). O gegužės 18 dieną stadione vėl žaidė „Žalgiris“ prieš gimnazijos rinktinę – 20:19 laimėjo gimnazijos komanda. Birželio 5 d. „Žalgiris“ žaidė draugiškas varžybas Žemaičių Naumiestyje ir laimėjo 50:5. Birželio 8 d. jau žaista Švėkšnoje: Šilutės g-ja laimėjo prieš vietos moksleivius 20:16, o „Žalgiris“ nugalėjo Švėkšnos „Sakalą“ 28:19. [Žinynas] nurodo, kad 1947 Šilutė dalyvavo 8 pajėgiausių Lietuvos miestų turnyre Klaipėdoje (šaltinis?). Apie žemą to laikotarpio žaidimo kokybę liudija ir tokie sakiniai laikraštyje: „Visą rungtynių laiką pastebimas per didelis švėkšniškių žiaurumas“; „Jau rungtynių pradžioje matyti, kad abi komandos silpnos ir gražaus žaidimo neparodys“. Spauda nurodo ir dar vieną krepšinio populiarumo priežastį: „Dėl inventoriaus stokos <...> daugiausia užsiimta krepšiniu ir futbolu“. [Šilutės tiesa]

Krepšinį populiarinti pradėjo 1952 į Šilutę atvykęs LKKI diplomantas futbolininkas Izidorius Žilinskas (vyresnysis). Jo iniciatyva Šilutėje 1955 vyko Lietuvos krepšinio pirmenybių 2 grupės varžybos. Tikėtina, kad tai padėjo šia sporto šaka sudominti šilutiškius ir moksleivius, o rezultatai pasirodė vėliau. Svarbiausi tų metų laimėjimas – 1957 ir 1959 Lietuvos spartakiados nugalėtojų vardai rajonų tarpe. Tuo metu rajone buvo dvi lygiavertės komandos (Šilutės ir Švėkšnos), o dėl bendrų treniruočių trūkumo iš jų sudaryta rinktinė kartais pasirodydavo net blogiau. Lietuvos pirmenybėse debiutuota 1960, I. Žilinsko iniciatyva suburta rinktinė: Zigmas Locaitis, Jonas Olberkis, Juozas Leimonas (Šilutė), Medardas Urmulevičius ir Sigitas Urmulevičius (Švėkšna), pakviesti moksleiviai Rimas Endrijaitis ir Juozas Rimkus (Lietuvos moksleivių rinktinės narys).  (žr. Foto). J. Rimkus prisimena, kad minimu laikotarpiu Šilutės vyrų rinktinėje (be jau minėtų) žaidė Horstas Kubutaitis, Skrandys, Henrikas Petrauskas, Alfredas Valužis, Liudas Lianzbergas, Aloyzas Linksmutis Samuolis.

Šilutės rajono moksleivių rinktinė LTSR moksleivių spartakiadoje 1962 metais užėmė II vietą, finale pralaimėjusi tik Kauno rinktinei. Šilutės rinktinėje žaidė Golubovskis, Edmundas Lazauskas, Antanas Paulauskas, J. Rimkus, E. Rūkas, Romas Saulėnas, Romualdas Šemeškevičius (iš Pagėgių). Iš šios kartos moksleivių išsiskyrė Rimas Endrijaitis bei Juozas Rimkus (pirmasis iš Šilutės pakviestas į Lietuvos moksleivių rinktinę, su ja 1962 tapo TSRS moksleivių zoninės spartakiados čempionu), kurie vėliau žaidė meistrų komandose. Žinynas mini, kad buvo geri žaidėjai J. Grėbliūnas, A. Lomsargis; paminėtas perspektyvus moksleivis P. Jonušas (J. Rimkus tokių nepamena).


Šilutės krepšinio reprezentacinė komanda vadinosi: „Žalgiris“ (1947-1950), Šilutės MTS (1961), “Pamarys” (1962–82), “Melioratorius” (1983–87), “Statyba” (1987–90), „Šilutė“ (nuo 1991). Pavadinimai: MTS – Mašinų-Traktorių stotis, tikėtina, kad ši įmonė buvo rėmėjas arba ten dirbo dauguma žaidėjų; „Melioratorius“ – komandos pagrindą pradžioje sudarė pagrindinio rėmėjo Šilutės melioracijos statybos valdybos darbuotojai (įstaigos vadovas Pranciškus Zubė); „Statyba“ – komandos rėmėju tapo Šilutės RSO (direktorius Algirdas Balčytis); „Šilutė“ – neliko vienos remiančios įmonės, pavadinimą pasiūlė Steponas Kairys. (Manoma, kad „Pamario“ pavadinimo iniciatorius buvo Juozas Grigonis.)
MTS ir “Pamarys” pradžioje žaidė Lietuvos pirmenybių A (aukščiausioje) lygoje (Klaipėdos zona). MTS 1961 užėmė 13 vietą tarp 16 komandų, „Pamarys“ 1962 irgi liko 13 vietoje, bet jau tarp 20 Lietuvos komandų. Pvz., 1962 11 23 Klaipėdos „Maisto“ komandai pralaimėta 108:62. Nors aukštos vietos neužimtos, bet pats faktas, kad Šilutėje buvo krepšinio komanda, rodo šios sporto šakos populiarumą. Nes tuo metu daugelyje rajonų iš viso nebuvo krepšinio komandų, o A lygoje žaidė tik 5 komandos ne iš didžiųjų miestų. Vėliau, pakeitus Lietuvos krepšinio pirmenybių sistemą Šilutės komanda rungtyniavo žemesnėse lygose. 1968 pateko tarp 32 geriausių Lietuvos komandų. Po I. Žilinsko epizodiškai komandą treniravo R. Drungilas, J. Ambrozevičius, kt. Geriausi to meto žaidėjai: Jonas Ambrozevičius, Vytautas Gečas, St. Genys, Antanas Mikalauskas, Georgijus Pancerovas, A. Račkauskas, Jurijus Sadovnikovas ir kt.

Šilutės krepšinio pakilimas prasidėjo 1984, kai komandoje įvyko kartų kaita. Tren. Steponas Kairys (nuo 1983) subūrė savo buvusius Šilutės VJSM auklėtinius, iš Vilniaus „Statybos“ dublerių komandos pasikvietė A. Rauluševičių (kilęs iš Marijampolės, todėl galima laikyti pirmuoju legionieriumi). „Melioratorius“ (komandos vad. A. Montrimas, sporto metodistas V. Januškevičius) 1984 ir 1985 laimėjo „Valstiečių laikraščio“ taurę, 1985 tapo Lietuvos pirmenybių II lygos čempionu, 1986 – I lygoje užėmė 2 vietą ir po 25 metų pertraukos Šilutės komanda vėl iškovojo teisę žaisti Lietuvos pirmenybių A lygoje. To meto komandos pagrindas: Kęstas Būdvytis, Zigmas Čivinskas, Saulius Deikus, Jonas Jaunius, Robertas Narušis, Gediminas Pečiulis, Aloyzas Rauluševičius, Antanas Ruškys, Sigitas Šerpytis, Ramūnas Tamašauskas.
Nuo 1986 „Melioratorius“ žaidė aukščiausioje lygoje – buvo vienintelė komanda iš rajono, didmiesčių komandoms tai buvo lyg egzotika. Šilutėje vasaros treniruočių stovyklas darydavo Maskvos CASK, Vilniaus „Statyba“, su jais šilutiškiai žaisdavo draugiškas varžybas. Komandą papildė į gimtinę sugrįžęs Robertas Kuncatis, su juo atvyko Arūnas Jakimavičius, su vyrų komanda pastovai treniravosi ir žaidė gabiausi moksleiviai (Alius Kuliešius, P. Jonikas, Emilis Mikužis, L. Ulevičius, A. Jonušas, M. Timinskas ir kt.). Pirmus tris sezonus komanda balansavo ant iškritimo ribos, tekdavo žaisti pereinamąsias varžybas su I lygos komandomis. 1990 ir 1991 užimta 10 vieta, 1992 – 8, 1993 – 6. Per tuos metus užaugo jauni krepšininkai, kurie lygiavosi į vyrus, pasiekusius Lietuvos aukščiausiąją lygą, iš Panevėžio internatinės sporto mokyklos sugrįžo SM trenerio K. Šerniaus auklėtiniai K. Mauricas ir R. Jasas.
Geriausi 1983-93 metų šilutiškiai krepšininkai: R. Kuncaitis, G. Pečiulis, A. Rauluševičius, A. Ruškys, R. Tamašauskas; Rolandas Jasas, Petras Jonikas, Audrius Jonušas, Kastytis Mauricas, Aleksandras Stančiauskas, Mindaugas Timinskas, Laimas Ulevičius.
Nuo 1993 rudens „Šilutė“ žaidė LKL – prasidėjo profesionalaus krepšinio laikai (žr. KK Šilutė).


Krepšinį Šilutėje žaidžia ir moterys. 1960 moterų rinktinės pagrindą sudarė moksleivės arba Šilutėje dirbti likusios abiturientės, žaista Lietuvos A grupės pirmenybėse. Geriausios žaidėjos: J. Bruniūtė, R. Končiūtė, D. Rindzevičiūtė, R. Šadauskaitė, A. Vaškytė, A. Zumaitė. 1961 metų Lietuvos pirmenybėse Šilutės „Nemunas“ užima paskutinę 16 vietą ir A lygoje nebežaidžia.
1974 Saugų vidurinės mokyklos merginų komanda laimėjo I vietą Lietuvos moksleivių žaidynėse (pionierių?).


Nuotraukoje (iš kairės): I eilė. Birutė Čižauskaitė, Roma Zubavičiūtė, Dalia Kubiliūtė, Elvyra Butkutė, Ramutė Jurjonaitė.
II eilė. Nijolė Rimkutė, Rūta Valutytė, Sigita Norvilaitė, mokytojas Algis Savickas, Nijolė Indriūnaitė, Dana Ragauskaitė, Laima Balsytė, Valė Andrijanovaitė [foto]. V. Andrijanovaitė pakviečiama ir išvyksta į Panevėžio internatinę sporto mokyklą.

1976-86 komandos geriausios žaidėjos: Liuda Ignotienė, L. Mačernienė, Roma Kuncaitienė, Danutė Junutienė, Janina Kairienė. Šilutės SM mergaičių krepšinio grupės veikė nepastoviai. Po ilgesnės pertraukos grupės vėl buvo atidarytos 1998, tačiau apie 2005-2006 moksleivių grupės vėl panaikintos.

1968 įkurtas moterų krepšinio klubas “Pamarys” (tren. R. Kuncaitienė). Aukščiausias pasiekimas: II vieta 2010 LMKA lygoje; komandos sudėtis: Loreta Stančiauskienė, Inga Kuncaitytė-Viliūnienė, Renata Radišauskaitė, Danguolė Černeckytė, Agnė Stančiauskatė, Jurgita Pabriežatė, Justė Rauluševičiūtė, Ilona Mažeikaitė, Jurgita Petrauskaitė, Agnė Sakalienė, Agnė Mikalauskaitė, Mireta Kuncaitytė-Jankauskienė ir kt.. Komandos kapitonė ir klubo pirmininkė L. Stančiauskienė. Po to du sezonus komanda nežaidė, 2012-2013 sezone vėl dalyvavo LMKA lygos varžybose. Komandos pagrindą sudaro veteranės, nes nesant grupių Šilutės SM, krepšinį pamilsta ir žaidžia nedaug merginų, todėl šiuo metu treniruojamasi savo malonumui ir žaidžiama tik draugiškuose turnyruose, seniūnijų ar veteranų varžybose.

Lietuvos veteranų (2018/2019 m. sezonas) 3x3 čempionato moterų M40+ amžiaus grupėje Šilutės „Pamarys“ tapo čempionėmis: Loreta Stančiauskienė, Renata Radišauskaitė, Danguolė Černeckytė ir Inga Viliūnienė.


Be pagrindinių Lietuvos krepšinio čempionatų šilutiškiai sėkmingai pasirodydavo ir kitose varžybose. Ne kartą laimėtos profsąjunginės melioratorių, baldininkų, žemės ūkio technikumų ar kt. spartakiados, LSD „Nemunas“ draugijos žaidynės. 1991 Lietuvoje vyko IV pasaulio lietuvių sporto žaidynės, Šilutei buvo suteikta teisė organizuoti vienos iš grupių varžybas. Mūsų komanda (tren. R. Kuncaitis) grupėje žaidė su Klaipėdos „Neptūno“, Detroito „Kovas“ lietuvių jaunimo (JAV) ir Jonavos komandomis, užėmė pirmą vietą, pateko į finalinį etapą Kaune, kur iškovota 4 vieta.

Krepšinis populiarus ir žaidžiamas praktiškai visose savivaldybės miesteliuose bei seniūnijose, bet aktyviausiai Švėkšnoje. Miestelio komanda (Priekulės „Nemuno“ vardu, vadovas Sigitas Urmulevičius) 1957 žaidė Lietuvos pirmenybėse, 2000-2004 – Lietuvos regionų krepšinio lygoje. Švėkšnoje 2011 atidengtas paminklas (foto viršuje), skirtas Lietuvoje vykstančiam Europos krepšinio čempionatui ir ankstesnių metų Lietuvos krepšinio pergalėms paminėti.
2010 Lietuvos seniūnijų sporto žaidynėse Šilutė buvo tarp 10 aktyviausių rajonų (vietos neskirstytos). Krepšinio 3x3 varžybose Saugų seniūnijai atstovaujančios moterų (kapitonė D. Černeckytė) ir vyrų veteranų (J. Jaunius, Antanas Jonušas, G. Pečiulis ir Arvydas Stonis) komandos užėmė trečiąsias vietas.
Šilutiškiai aktyviai dalyvauja ir šeimų krepšinio turnyre Kazimiero Budrio taurei laimėti. 2013 Šilutei atstovavo net trys mūsų rajono šeimos: Jucikai (Vainutas, vadovas Antanas Jucikas), Nausėdai (Švėkšna, Petras Nausėdas) ir Stoniai (Švėkšna, Arvydas Stonis). Stonių šeima šiame turnyre dalyvauja jau 18 metų, jie yra 2010 metų taurės laimėtojais, du kartus yra laimėję antrą vietą, keturis kartus buvo treti. Nausėdai 2014 ir 2015 užėmė 4 vietą, 2016 – laimėjo taurę, 2017 - užimta 2 vieta (finale pralaimėjo Žukauskams iš Šiaulių), 2018 m. - vėl pirmi. Jucikai 2013 buvo treti.

Paskutiniais metais aktyviai žaidė Šilutės krepšinio senjorai. Sporto senjorų klubas „Šilutės šamai“ (pirmininkas J. Jaunius) – vienintelis Lietuvoje, kuris viename sezone žaidė trijose amžiaus grupėse: 2012-2013 metais šilutiškiai žaidė 40+ (40 metų ir vyresni), 45+ ir 50+ grupėse. Šilutiškiai Lietuvos krepšinio veteranų lygoje du kartus užėmė 4 vietas, į priekį praleisdamas tik didžiųjų miestų krepšinio senjorus (2010 finalinį ketvertą pasiekė 40+ grupėje, o 2014 – 45+ grupėje), du kartus suklupo pusfinaliuose ir liko penkti (40+) bei šešti (50+) Lietuvoje.
Paskutinius du sezonus "Šilutės šamai" žaidė Žemaitijos veteranų krepšionio čempionate, kurį organizuoja "Žalgirio" draugijos Tauragės skyrius. 2016-17 m. sezone užimta III vieta, o 2018 metais tapo čempionais.

. Komandos garbę gynė ir čempionų vardus pelnė Egidijus Pašilis, Arvydas Stonis, Aivaras Misius, Gražvydas Šimkus, Petras Jonikas, Jonas Jaunius, Alvydas Ežerinskis, Laimas Ulevičius, Antanas Jonušas, Linas Gedvilas, Darius Igaris; dešinėje stovi varžybų vyr teisėjas Petras Valutis (Jurbarkas). (Nuotraukoje nėra Gražvydo Grikšo ir Petro Nausėdo); .


Lietuvoje žinomi Šilutės krepšinio teisėjai (skirtingu laiku): Dainius Gricevičius, M. Kmitas, J. Marčiukaitis (resp. kat.), Edmundas Mieliulis (resp. kat.), Jonas Gavėnia, A. Paulauskas, R. Radišauskaitė (pirmoji moteris, turinti licenziją teisėjauti Lietuvos NKL). [Žinynas]

Iš Šilutės kilo, čia SM lankė ir sportinę karjerą pradėjo buvę Lietuvos rinktinės treneriai R. Kuncaitis, D. Kairys, M. Šernius. KK Šilutė du sezonus LKL žaidė buvęs Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vyr. treneris K. Kemzūra.


Šaltiniai.
1. Žinynas.
2. Jonas Jaunius – prisiminimai.
3. Juozas Rimkus – prisiminimai.
4. Šilutė formuoja gretas: Artėjant LTSR krepšinio pirmenybėms/ J. Lukoševičius. Sportas (laikraštis). – 1960 10 29. – p. 1. – Foto: meta šilutiškė Vaškytė.
5. Tos vienerios ir tebuvo.../ V. Ingautas. Sportas (laikraštis). – 1062 11 27. – p. 3. – Pirmenybės skaičiais: varžybų rezultatai.
6. Vis nugalėtojai ir nugalėtojai/ V. Viešintas. Sportas (laikraštis). – 1962 07 31, Nr. 89. – p. 3 – pirmame psl. Lietuvos moksleivių komandos foto.
7. Lietuvos krepšinis: Skiriama Lietuvos krepšinio 50-mečiui/ Bertašius A. ir kt. – Vilnius: Mintis, 1971. – 158 p. – il. – aktualu: Foto 1962, 1966 ir 1971 metai; psl. 129, 130.
8. Tarybų Lietuvos krepšinis/ S. Butautas, S. Stonkus, A. Bertašius. – Vilnius: Mintis, 1985. 240 p. – il. – aktualu: p. 50, 94, 102, 105, 120, 162, 207, 229, 230, 234, 236; foto 1971 metai.
9. Lietuvos krepšinis/ Teksto autorius Stanislovas Stonkus. – Kaunas: Šviesa, 2007. – 167 p. – il. – {Pažinkime Lietuvą}. – ISBN 5-430-04443-1. – Aktualu: p. 65, 72.
10. Krepšinis-87: Žinynas-kalendorius/ Sudarytojas S. Vaintraubas, statistika A. Bertašius. - Vilnius: LKP CK leidykla, 1987. - 112 p. - il. - aktualu p. 80.
11. Rajono laikraštis "Šilutės tiesa" - 1947-1950 metai.
12. http://www.lkvlyga.lt/lt/news/lkvl-3x3-cempionato-moteru-m35%2B%2C-m45%2B-ir-vyru-v55%2B-rezultatai/

Informacija atnaujinta: 2018-11-23 13:18:32

Straipsnio komentarai



Redakcija pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaiką, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms.
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!