Uždaryti langą

Paskelbti informaciją

Informaciją į žinyną, bei nuomonių kaleidoskopą galite pateikti el. paštu info@infopamarys.lt arba užpildę žemiau pateiktą formą.
Publikacija skirta:
Antraštė/pavadinimas:
Nuotrauka:
Jūsų vardas:
El. paštas:
- internetinė Šilutės enciklopedija
2024-07-20 16:36
Filtruokite pagal abėcėlę:
Paskelbti informaciją

Geltonasis tiltas

Geltonasis tiltas

Vieta: Šilutės r. sav., Šilutės miestas.
Pastatytas: 1914 m.; Įregistruotas Kultūros vertybių registre: 1995-06-12, unikalus objekto kodas nuo 1993-01-11 Nr. MC 4837, kultūros vertybės kodas S26 (2017-05-31 duomenimis). Valdytojas – Valstybė.


Šilutiškių vadinamas Ligoninės arba Geltonasis tiltas eina per Šyšos upę mieste, krašto kelyje Nr. 206 Šilutė-Rusnė (Lietuvininkų ir Rusnės gatvių jungtis); turi istorinę, techninę vertę. Tiltą projektavo inžinierius Fabianas. Šilokarčemoje pradėjus statyti uostą, atsirado poreikis pastatyti tiltą per Šyšos upę. Pastatytas XX a. pradžioje jis padidino vietovės komunikacinę svarbą, sujungdamas iš kelių kaimų susiformavusią Šilutę su tuo metu labai reikšminga Rusnės sala. Atspindi ano šimtmečio tiltų statybos ypatumus, kokybę ir Klaipėdos krašto madas. Pastatytas valstybės lėšomis.

Tilto pamatai ir atramos – akmeniniai, perdanga (laikančioji konstrukcija) – plieninė arka. Pastaruosius keliasdešimt metų arkos nudažytos geltonai. Kniedytos konstrukcijos parodo to laiko statybos kultūrą. Tilto ilgis 40 m, plotis 5 m, aukštis 3,5 m. Iš abiejų tilto pusių įrengti šalitilčiai (pėsčiųjų takai) su 1 m aukščio turėklais.

Arkiniai tiltai - vieni iš seniausiai žinomų tiltų konstrukcijų tipų. Racionali apybrėžos forma (dažniausiai kvadratinė parabolė) lemia šių konstrukcijų racionalų įrąžų pasiskirstymą. Veikiančios simetrinės apkrovos arkoje sukelia tik gniuždymą. Nedidelis lenkiamasis momentas atsiranda tik dėl asimetrinių apkrovų poveikio. Dėl tokios elgsenos ypatumo arkoms sunaudojama santykinai mažai plieno, nors yra perdengiami gana dideli tarpatramiai.

2014 m. būklės akto duomenimis tilto važiuojamosios dalies grindinio, pėsčiųjų dalies takelių ir bendra tilto būklė gera, vertinama 2 balais.


Šaltiniai:
1. Šilutės savivaldybės interneto svetainė: https://www.silute.lt/go.php/lit/Statiniai-ir-ju-kompleksai;
2. Dosjė: /docs/S26_Tiltas Geltonas_Dosje.pdf;
3. Techninė kortelė: /docs/S26_Tech kortelė.jpg.

Medžiagą surinko Austėja Bendžiūtė (Šilutės Pirmoji gimnazija, 2017 m.), papildė J.Jaunius


;

Informacija atnaujinta: 2017-07-01 21:38:58

Straipsnio komentaraiRedakcija pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaiką, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms.
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!