Uždaryti langą

Paskelbti informaciją

Informaciją į žinyną, bei nuomonių kaleidoskopą galite pateikti el. paštu info@infopamarys.lt arba užpildę žemiau pateiktą formą.
Publikacija skirta:
Antraštė/pavadinimas:
Nuotrauka:
Jūsų vardas:
El. paštas:
- internetinė Šilutės enciklopedija
2024-07-27 18:05
Filtruokite pagal abėcėlę:
Paskelbti informaciją

Aviacinis sportas

Aviacinis sportas

Aviacinis sportas Šilutėje turi senas tradicijas. Galima spėti, kad įtakos turėjo ir 1931 įkurta Klaipėdos sklandytojų sąjunga bei 1933 oficialiai atidaryta (sklandyta nuo 1932) Nidos sklandymo mokykla, ir šalia Žemaičių Naumiesčio buvęs slaptas Lietuvos karo aviacijos aerodromas (aikštelė 400x400).

Keli įdomesni faktai. 1931-1932 Vokietijos oro skrydžių bendrovės "Deruluft" viena iš tranzitinių oro susisiekimo linijų (Berlynas - Petrogradas) ėjo per Pagėgius. Garlaivis, kuriuo 1933 iš Kauno į Nidą buvo gabenamos sklandytojų įranga ir statybinės medžiagos, vadinosi "Šilutė" (juo plaukta nuo Smalininkų iki Nidos).

Tarybų valdžios metais valdžia siekia kontroliuoti, kad ne bet kas galėtų skraidyti, todėl remiami tik DOSAAF (SDAALR) ribose veikiantys būreliai. 1955 Lietuvoje pradėta masinio sklandymo plėtros programa. Čia pasižymėjo šilutiškis Vladas Kensgaila, kuris greta DOSAAF nuostatų parengia ir visuomeninio klubo veiklos nuostatus. Lietuvoje steigiamos sklandymo stotys, sklandymo būrelis atsidaro ir Šilutėje.

Šilutės aeroklubas. 1958 Šilutėje įsteigtas visuomeninis sklandymo klubas – pirmas toks Lietuvoje (įkūrėjas – V. Kensgaila. (Pastaba. Klubo įkūrimo metai įvairiuose šaltiniuose skiriasi: nuo 1955 iki 1961; pagal kai kuriuos šaltinius tai nebuvo pirmas klubas Lietuvoje). Pagal B. Oškinio duotus brėžinius šilutiškiai pasistatė treniruočių sklandytuvą BRO-9, iš A-2 sparnų sukonstravo savos gamybos dvivietį mokomąjį sklandytuvą, išvilkimui pritaikė kombaino variklį – virš Šilutės ėmė kilti sklandytuvai. 1960 SDAALR nutarimu Šilutėje įsteigtas aviacijos techninio sporto klubas (Šilutės ATSK), iniciatorius ir viršininkas V. Kensgaila. Iš Lietuvos SDAALR gauti pirmieji sklandytuvai KAI-12 „Primorec“ ir autovilktuvai „Herkules-3“. 1963 pradėta skraidyti lėktuvais JAK-12M.

Iki 1960 m. skraidymai vyko pievoje pietinėje miesto pusėje, vėliau persikėlė į buvusį vokiečių įkurtą karo lauko aerodromą prie Armalėnų. Klubo nariai savarankiškai studijavo teoriją, gamino sklandytuvus, jaunimo sekcijos nariai mokėsi šokinėti parašiutu. Greta aeroklubo kūrėsi ir civilinės aviacijos oro uostas. Šiaurinėje aerodromo pusėje 1970 pastatytas asfaltbetonio kilimo-tūpimo takas, peronas ir oro uosto pastatas. Vasaros sezono metu iki 1978 m. veikė oro susisiekimo linija Šilutė - Tauragė - Kaunas - Vilnius ir atgal. [Wikipedija]. Daug laiko buvo dirbama visuomeniniais pagrindais, 1974 baigtas statyti lėktuvų angaras su dirbtuvėmis ir garažais, vėliau ir administracinis pastatas.  Nuo to laiko klube savo kelią pradėjo daug žmonių, kurie išvyko dirbti į kitus Lietuvos klubus, vėliau vienaip ar kitaip liko susiję su aviacija ar aviasportu.

Šilutės ATSK 1983 m. rugsėjo 13-17 dienomis vyko Lietuvos aeroklubų lakūnų navigacinės varžybos žurnalo "Sparnai" redakcijos prizams laimėti. Tais pačiais metais rengiantis Dariaus ir Girėno skrydžio per Atlantą 50-mečio jubiliejui paminėti, Šilutės klubo nariai aktyviai dalyvavo restauravimo darbuose, atstatant buvusius sodybų pastatus S. Dariaus gimtinėje (Klaipėdos rajonas, Judrėnų seniūnija) bei juos pritaikant istorinei-memorialinei ekspozicijai.

Šilutės ATSK vadovai: V. Kensgaila, (kiti ?), Aleksas Karalavičius.

1991 ATSK reorganizuotas, buvo sudaryta Krašto apsaugos savanoriškųjų pajėgų Šilutės atskiroji aviacijos eskadrilė (toliau – Eskadrilė; vadas – A. Karalavičius), kuri perėmė visą klubo turtą (3 lėktuvai, 17 sklandytuvų, pastatai). Eskadrilė likviduota 2006, aerodromas ir infrastruktūra liko kariškių žinioje, o orlaivių parkas 2007 perduotas Lietuvos aeroklubui [?]. Gaila, bet mažas Šilutės aerodromas nepateko į Lietuvos kariuomenės plėtros planus, infrastruktūra nebuvo plečiama.

Entuziastai, kurie netilpo į Eskadrilės veiklos rėmus, imasi iniciatyvos, Šilutės aerodromo bazėje kuriasi atskirų veiklos sričių klubai.

1994 įkurtas Šilutės aviacinės technikos konstravimo ir modeliavimo klubas Skrydis” (Lietuvos aviamodelių sporto federacijos narys). Klubas padeda aviacijos mėgėjams konstruoti aviacinę techniką, aviamodelius, dalyvauja varžybose. Jį lanko įv. amžiaus žmonės, daugiausia jaunimas, moksleiviai. 1995 klube buvo padarytas mokomasis sklandytuvas (konstruktorius Ramūnas Jurkštas). Šiuo sklandytuvu dalyvaujama resp. jaunųjų pilotų varžybose, kuriose 1996 užimta I vieta. Klubo pirmininkas – instruktorius modeliuotojas Ignas Mikalauskas. Klubas naudojasi patalpomis Vydūno gimnazijoje ir aerodrome.

Šilutės aviacijos klubas “Sparnai” (Lietuvos ultralengvųjų orlaivių ir pilotų federacijos narys), vadovas A. Stankevičius (metai?). 2007 turėjo 3 motolėktuvus, gamino dar tris aparatus.

Šilutės aviakonstruktorių mėgėjų klubas (Lietuvos aviakonstruktorių federacijos narys). Vadovas – R. Jurkštas.

Šilutės aerodromo bazėje keletą metų [?] veikė Lietuvos Broniaus Oškinio vaikų aviacijos mokyklos (Kėdainiai), Šilutės skyrius. (Lietuvos vaikų sklandymo sporto asociacijos narys). Vadovas – R. Jurkštas.

1999 įregistruotas Šilutės aeroklubas (Lietuvos sklandymo sporto federacijos narys), kuris naudojasi senąja ATSK ir Eskadrilės baze. Aeroklubo nariai propaguoja aviamodelių sportą, sklandymą ir ultralengųjų orlaivių (ULO) sportą. 2010 klube buvo 28 nariai, 3 neetatiniai treneriai-instruktoriai, suorganizuotas 1 renginys visuomenei. 2010 [?] Šilutės aeroklubas sudarė su kariškiais panaudos sutartį. Buvo sutvarkyti aerodromo sertifikavimo dokumentai, gali vykti renginiai. Kaip ženklas, kad Šilutės aviacinis sportas atsigauna yra naujos pergalės (žr. žemiau)

Klubo pirmininkais įvairiu metu buvo Varūnas Balčytis, Jonas Noreika, Dovydas Stungurys, Vytautas Šveikauskas, Aidas Stankevičius (2008-2012), Valdemaras Marčiulionis (nuo 2013).

Šilutės aerodromo techniniai duomenys. ICAO kodas: EYSI. Kilimo-tūpimo tako parametrai: Asfaltbetonis, 490x25m, MK 088°- 268°; gruntinis, 750x100 m, MK 088°- 268°. Geodezinės koordinatės: 55°20'13" ŠP, 021°31'50" RI. Aukštis virš jūros lygio: 18 m.
Daugiau informacijos http://lt.wikipedia.org/wiki/Silutes_aerodromas [už ten pateiktos informacijos tikslumą neatsakome]

Renginiai.
2014 varžybos Šilutėje įvyko Lietuvos ultralengvųjų orlaivių (ULO) pilotų čempionatas.
2015 m. gegužės 8 d. Šilutės aerodrome nusileido 17 Cessna lėktuvų ekipažų iš Lenkijos. Keturviečiais lėktuvais atskrido apie 30 aviacijos mėgėjų-turistų. Visi lėktuvai – privatūs. Daugiau informacijos: http://www.pamarys.eu/is-lenkijos-atskrido-18-lektuvu/#comment-1495.
P.S. Vadinasi ne be reikalo 2008-2010 m. su tuometiniu klubo pirmininku A. Stankevičiumi ieškojome būdų, kad Aeroklubas susitartų su kariškiais dėl aerodromo perėmimo. Buvo nemažai skeptikų. Bet šis įvykis parodo, kad turizmo plėtrai Šilutėje reikia ne tik vandens, bet ir oro uosto.

Pasiekimai (paskutinių metų).
Šilutiškiai D. Stungurys ir J. Subačius 2008-2009 tapo Lietuvos ir Latvijos ULO pirmenybių čempionais, Lietuvos rinktinės sudėtyje dalyvavo Europos čempionate.
Sėkmingi buvo 2014 metai, kai Lietuvos ULO čempinais tapo Martynas Beconis ir Gediminas Atkočiūnas (dviviečių klasė), o Algirdas ir Darius Poteliūnai (dviviečių klasė) užėmė trečią vietą. Dovydas Stungurys federacijoje kuruoja RAL, RAS, RAA klases; jis buvo 2014 metų čempionato Šilutėje organizatorius.
2014 Kęstutis Jurkštas Lietuvos sklandymo čempionate (klubinė klasė) užėmė 3 vietą.

Šaltiniai.
1. Žinynas;
2. Lietuvos aviacija.
3. Liekis Algimantas. Sparnuotoji Lietuva.
4. Lietuvos civilinės aviacijos interneto svetainė: http://www.caa.lt
5. Lietuvos aeroklubo interneto svetainė: http://www.aeroclub.lt/
6. Foto Algirdo Poteliūno/ www.Pamarys.eu

Informacija atnaujinta: 2015-08-07 20:26:45

Straipsnio komentarai



Redakcija pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaiką, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms.
Arunas, 2018-01-17
Klubo virsininkai: Vladas Kensgaila, Juozas Aleknavicius, Aleksas Karalavicius