Uždaryti langą

Paskelbti informaciją

Informaciją į žinyną, bei nuomonių kaleidoskopą galite pateikti el. paštu info@infopamarys.lt arba užpildę žemiau pateiktą formą.
Publikacija skirta:
Antraštė/pavadinimas:
Nuotrauka:
Jūsų vardas:
El. paštas:
- internetinė Šilutės enciklopedija
2024-05-28 10:41
Filtruokite pagal abėcėlę:
Paskelbti informaciją

Merkys Arvydas

Merkys Arvydas

Merkys Arvydas, s. Juozapo ( g. 1937 12 08 Kupiškyje, m. 2013 07 29 Šilutėje). Orientacinis sportas: varžybų organizatorius, treneris, teisėjas; laikomas orientavimosi sporto pradininku Šilutėje.

1955 baigė Kupiškio vidurinę mokyklą (dabar Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazija); 1960 – Vilniaus Valstybinį Vinco Kapsuko universitetą, geografijos mokytojo specialybė; studijų metais pamėgo turizmą ir kartografiją.

Visas gyvenimas skirtas mokyklai, jaunimo ugdymui, turizmui. 1960 pradėjo dirbti Šilutės rajono Saugų vidurinėje mokykloje  direktoriaus pavaduotoju ugdymui ir geografijos mokytoju, vadovavo turizmo būreliui. 1962-1964 Šilutės Jonaičių aštuonmetės mokyklos direktorius; 1964-1966 dirbo valstybinį darbą; 1966-1974 geografijos mokytojas Šilutės 1-oje vidurinėje mokykloje; nuo 1974 iki 2002 06 28 Šilutės 3-oje vidurinėje mokykloje (dabar M.Jankaus pagrindinė mokykla) direktoriaus pavaduotojas ir geografijos mokytojas.

Apie 1960 turizmo varžybose buvo įvestos ir orientavimosi vietovėje užduotys, o nuo 1966 orientavimasis vietovėje buvo atskirtas nuo techninio turizmo kaip atskira sporto šaka. Arvydas Merkys Šilutės 1-oje vid. m-kloje subūrė visų amžiaus grupių (vaikų, jaunučių, jaunių) orientavimosi sportą pamėgusių mokinių komandas. Jo treniruojami moksleiviai ne kartą tapo respublikos orientavimosi sporto varžybų nugalėtojais ir prizininkais komandinėse ir individualiose rungtyse. 1984 Arvydas parengė medžiagą „Metodinės rekomendacijos atliekant topografinę akinę nuotrauką turistinių varžybų metu“, kurioje dalinosi patarimais su pradedančiaisiais rajono ir respublikos orientavimosi sporto treneriais.

Treniruodamas moksleivius kartu ir teisėjauja, jam suteikiama naujai plėtojamos sporto šakos teisėjo respublikinė kategorija (metai?). Todėl baigęs aktyvią trenerio veiklą iki 2002 teisėjaudavo respublikos ir Baltijos šalių (Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos) tarptautinėse orientavimosi sporto varžybose. Už orientavimosi sporto sklaidą ir trenerio bei teisėjo veiklą ne kartą apdovanotas LR Švietimo ir mokslo ministerijos, Klaipėdos apskrities administracijos ir Šilutės rajono švietimo skyriaus padėkos raštais.

Baigęs pedagoginę veiklą, grįžo prie kito jaunystės pomėgio – kartografijos. Jis ranka perbraižė, spalvino ar restauravo Klaipėdos krašto senuosius žemėlapius, keletą jų padovanojo Šilutės miesto muziejui. Aktyvų gyvenimo būdą liudija ir faktas, kad dar praėjusio amžiaus 7-ojo dešimtmečio viduryje, du Šilutės mokytojai – istorikas Albinas Endzinas ir geografas Arvydas Merkys – išdrįso nuvykti į Rusijos Federacijos gynybos ministerijos centrinį archyvą Podolske (142100 Maskvos sr., Podolskas, Kirovo g. 74), kur rinko medžiagą apie TSRS kariuomenės veiksmus Klaipėdos krašte 1944 metais. Tuo metu tai buvo pateikiama kaip medžiagos apie krašto išvadavimą iš hitlerinių okupantų rinkimas, o dabar tai civilių žmonių žudynes liudijantys dokumentai. (plačiau – Šilainės kraštas).

Nuo 1958 iki paskutinio atodūsio gyvenimo keliu Arvydą lydėjo jo žmona ir bendramintė biologijos ir chemijos mokytoja Irena Vaitiekūnaitė-Merkienė. Kartu jie užaugino sūnus Arvydą ir Gintarą bei dukrą Eglę.

Saugų mokyklos auklėtinis, mūsų kraštietis Romas Bernotas yra parašęs A. Merkiui skirtą eilėraštį.

Šaltiniai.
1. Šeimos pateikta medžiaga.
2. Vytautas Žemaitaitis.
3. https://www.silaineskrastas.lt/kultura/silaines-sodas/nebera-dabar-knygu-meiles-zvaigzdziu/ - žiūrėta 2018-02-22.


-

Informacija atnaujinta: 2019-02-22 10:36:17

Straipsnio komentaraiRedakcija pasilieka teisę šalinti necenzūrinius, nekultūringus ir neetiškus skaitytojų komentarus, kaip ir tuos, kuriais skatinama visuomenės grupių nesantaiką, šmeižiami ar įžeidinėjami žmonės, o duomenis apie tai Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka perduoti teisėsaugos institucijoms.
Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!